Item #:WYE-14X12X12
Manufacturer Item: 78141212
Manufacturer:
SMOKE PIPE & SHEET METAL
Southwark WYE-14x12x12 Wye Flue 14" x 12" x 12"
All products are designed and manufactured for use within forced air systems, providing effective distribution of conditioned air from the air handler to every room of a residence.Metal duct and fittings are constructed from hot-dipped Gallonvanized steel. All metal products are made true to gauge. Sheet metal duct, pipe, and fittings are designed with industry and regional standards in mind, as well as ACCA and SMACNA recommendations and requirements. Products are hand-crafted to reduce noise and friction and constructed to maximize efficiency by increasing airflow without leaks. The quality of our Gallonvanized steel allows us to create fittings that are rust-resistant and durable.Southwark 10051030 Oval Snaplock Pipe 5" x 100" Gallonvanized 30 Gauge
WYE-14X12X12
WYE-14X12X12
Flue Metal Pipe & Fittings
Brand Name
Southwark
Size
14" x 12" x 12"
Type
Flue Wye
Construction
Galvanized
Gauge
28 Gauge
Wye Flue Galvanized 14" x 12" x 12"